Clo a DPH při dovozu zboží z Číny

Clo a DPH při dovozu z čínyV posledních letech zažívá velkou expanzi dovoz zboží právě z Číny. Je to dáno mimo jiné obrovským výběrem zboží a také levnějšími náklady na výrobu čínského zboží, což má samozřejmě vliv na finální cenu výrobku. Pokud si tedy chcete objednat balík z Číny do České republiky, jistě vás bude zajímat, za jakých okolností se platí clo a DPH a za jakých nikoliv.

Zahraniční zásilka? Posílejte balík pohodlně přes Zaslat.cz. Pomůžeme Vám!

Clo a DPH při dovozu zboží z Číny

Od 1. července 2021 je to se zásilkami z Číny a mnoha dalších asijských zemí, ze kterých mnoho lidí objednává levné zboží z tamních e-shopů trochu jinak. Podívejte se, kdy budete platit DPH a jak se vlastně mění clo z Číny? 

DPH mělo původně od začátku července 2021 platit podle novely zákona o dani z přidané hodnoty a celního zákona pro všechny zásilky z asijských internetových obchodů bez ohledu na hodnotu zboží. Změna zákona o DPH do 1. července však neprošla celým legislativním procesem. K tomuto datu účinnosti však vstoupila v platnost novější celní legislativa, která podléhá úpravě právního systému EU. Podívejme se tedy na nákup zboží z Číny a DPH a clo.

Jak je to s DPH u zásilek z asijských obchodů

DPH ve výši 21 % jste doposud nemuseli platit a ještě pořád nemusíte platit, pokud hodnota zásilky, resp. zboží nepřesahuje 22 EUR. Podmínkou však je, že ho zakoupila fyzická osoba, které jej doručí expresní zasilatelská služba nebo pošta. Zatím tedy nic navíc platit ani řešit nemusíte.

Od daně z přidané hodnoty byly osvobozeny i dary mezi fyzickými osobami za předpokladu, že nepřesahují částku 45 EUR.

DPH se vyměřovalo a stále vyměřuje:

  • u zásilek nad hodnotu 22 EUR
  • u darů nad hodnotu 45 EUR
  • u zboží zasílaného za účelem podnikatelské činnosti nebo předmětu podnikání, tedy v rámci přeprodeje, v tomto případě nezáleží na tom, zda balíček objednala fyzická či právnická osoba a neřeší se ani hodnota zásilky

Kdy se u balíčků z Číny vyměřuje clo

Clo se vyměřuje u všech, co zakoupili zboží o hodnotě vyšší než 150 EUR až na výjimky, mezi které patří třeba parfémy, alkohol, cigarety a další. Vyměřuje se i každé fyzické či právnické osobě bez ohledu na cenu nákupu, která zboží využije k podnikatelské činnosti nebo následnému přeprodeji v rámci podnikání.

DPH u  zboží z Asie

Ani u DPH u zboží z Asie se od 1. července nic nemění, protože změna neprošla celým legislativním procesem. U zásilek do 22 EUR tedy prozatím nebudete platit nic navíc. DPH nebo i clo se bude platit pouze u výše zmíněných příkladů.

Elektronické prohlášení celní správě

V rámci nové celní legislativy však od 1. července 2021 nastaly změny a clo z Číny 2021 probíhá jinak. Dle nařízení EU nově musí někteří kupující podávat celní prohlášení u zásilek do 22 EUR. Je však vždy rozhodující, kdo zásilku doručuje.

Expresní zasilatelská služba vás bude v celním řízení zastupovat a Celní správě ČR podá elektronické celní prohlášení. Vy tedy nebudete muset nic řešit.

U České pošty nebylo nutné podávat celnici elektronické prohlášení, pokud zásilka nepřesáhla hodnotu 22 EUR na přechodnou dobu do nabytí účinnosti změny zákona o DPH, anebo do 30. září 2021, podle toho, k čemu mělo dojít dříve.

I u poštovního operátora je však elektronické prohlášení povinné, jestliže zakoupíte zboží prodávané na e-shopu v režimu jednoho správního místa pro dovozIOSS i u zásilek levnějších než 22 EUR. U dražších zásilek do 150 EUR ho bude muset podávat každý bez ohledu na druh dopravy či doručovatele.

Dary do 45 EUR se do ČR pouští v rámci zjednodušeného celního řízení. Nemusíte podávat elektronické celní prohlášení a pošta jej podá zvláštní formu za vás. Expresní zasilatelská služba za vás podá elektronické prohlášení.

Jak se bude podávat elektronické celní prohlášení

Elektronické celní prohlášení podáte přes novou aplikaci cep u zásilek od 22 do 150 EUR a u zásilek zakoupených v režimu IOSS do 22 EUR. Pro podání prohlášení si můžete zvolit zástupce, tedy doručující společnost, který za vás tuto formalitu vyřídí.

Jak zdraží balíčky ze zemí mimo EU

Jakmile bude novela účinná, bude se DPH – daň z přidané hodnoty počítat jako 21 % z ceny zboží, dopravného, cla a případně i pojistného. Balíček za 1 000 korun vás ve výsledku vyjde na 1 452 korun, 200 korun poplatky poště za plné celní odbavení a 252 korun DPH. Nejvíc se tedy prodraží drobné zásilky.

Zahraniční zásilka? Posílejte balík pohodlně přes Zaslat.cz. Pomůžeme Vám!

Uložit odkaz do záložek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *