Clo a DPH při dovozu zboží z Číny

Clo a DPH při dovozu z čínyV posledních letech zažívá velkou expanzi dovoz zboží právě z Číny. Je to dáno mimo jiné obrovským výběrem zboží a také levnějšími náklady na výrobu čínského zboží, což má samozřejmě vliv na finální cenu výrobku. Pokud si tedy chcete objednat balík z Číny do České republiky, jistě vás bude zajímat, za jakých okolností se platí clo a DPH a za jakých nikoliv.

Zahraniční zásilka? Posílejte balík pohodlně přes Zaslat.cz. Pomůžeme Vám!

Kdy se platí clo a DPH?

Čína je tzv. třetí zemí – to znamená, že leží mimo území Evropské unie. Země EU přistoupily na společnou celní politiku, čili lze obecně aplikovat následující podmínky pro platbu cla a DPH u zásilek objednaných ze všech třetích zemí – tedy zemí, které nejsou zeměmi Evropské unie.

Celková hodnota zásilky nepřesahuje 22 eur – zboží je osvobozeno od cla i DPH

Celková hodnota zásilky přesahuje 22 eur a zároveň nepřesahuje 150 eur – zboží je osvobozeno od cla, ale vyměří se DPH (21% z celkové hodnoty zásilky)

Celková hodnota zboží přesahuje 150 eur – je vyměřeno clo (výše cla je závislá na typu zboží – jeho sazebním zařazení) i DPH  

Celková hodnota zboží = hodnota zboží + poštovné a balné + pojištění přepravy.

V mnoha případech posílají prodejci své zboží zdarma – tzv. shipping free, nejspíš tedy zásilka nebude pojištěna. Pak stačí pro výpočet cla a DPH pouze hodnota zboží.

Co se děje se zásilkou po vstupu do České republiky?

Po vstupu na území České republiky je zásilka přezkoumána celním úřadem (celní poštou), který následně rozhodne, jak bude se zásilkou naloženo. Pokud úřad rozhodne o tom, že zásilka odpovídá udané ceně a zároveň hodnota nepřesahuje částku 22 eur, zboží bude propuštěno bez vyměření cla a DPH a také bez vyžádání dalších dokladů a doručeno adresátovi. Může se stát, například když čínští prodejci často uvádějí nižší než reálnou hodnotu, že vám bude zboží zadrženo za účelem zjištění skutečné hodnoty zásilky – celníci kontrolují za pomoci rentgenu balíky a pokud se jim něco nezdá, balík zadrží a vyžádají si od vás doklady (faktura, email, výpis platby atp. se skutečnou cenou). Poté se případně vyměří clo a DPH a zásilka je předána dopravci k doručení.

Samozřejmě u některých výrobků clo nezaplatíte, protože je na ně uvalena tzv. nulová sazba cla (např. mobilní telefony).

Před dovozem je vhodné si zjistit informace o antidumpingových opatřeních (brání evropský trh před přílivem levného zboží) a také informace o technických požadavcích kladených na některé výrobky, které musí splňovat pro dovoz do EU.

Zahraniční zásilka? Posílejte balík pohodlně přes Zaslat.cz. Pomůžeme Vám!

Uložit odkaz do záložek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *