Jak zabalit balík na poštu?

V současnosti, když se většina záležitostí dá vyřídit elektronicky, se na poštu dostaneme spíše ve výjimečných případech. Pryč jsou doby, kdy lidé se svými dopisy za přepážku chodili dnes a denně. Díky e-mailu je komunikace mnohem rychlejší a jednodušší.
Jiná je situace, pokud chceme poslat hmotný předmět – to už se bez pomoci profesionálního dopravce se neobejdeme. Posílání balíků sice není o moc složitější než posílání běžných listovních zásilek, musíte však vědět, jak na to. Prvním krokem je správné zabalení balíku. Připravili jsme pro vás krátké shrnutí, jak by měl takový balík ideálně vypadat.

Správné zabalení ušetří čas i komplikace

Poštovní doručovatelé přijdou denně do styku s desítkami balíků nejrůznějších velikost a tvarů. Balíky mohou být hranaté, válcovité i nepravidelné; mají různou hmotnost i rozměry a každý poštovní úředník ocení, když mu práci trochu usnadníme. Existují různá doporučení, jak zabalit poštovní balík, aby byly výsledné zásilky maximálně sjednocené a práce poštovních doručovatelů mohla plynule postupovat. Protože po cestě mohou balíky potkat různé „nehody“: nejčastěji se týkají poškození obalu, zvláště v případě, že je nevhodně zvolený. Zabalíme-li balík příliš neopatrně nebo použijeme nesprávný materiál, zvyšujeme pravděpodobnost, že se při transportu protrhne nebo jinak poškodí a zbytečně tak přiděláváme práci doručovatelům. Zároveň se prodlužuje a komplikuje doručování. Takže co s tím? Při balení dbejte na dodržování určitých zásad.

Posílejte balík pohodlně přes Zaslat.cz. Vše vyzvedneme přímo u Vás doma!

Balíme balík

Ať už přepravujete jakýkoliv předmět, nikdy není od věci dát si záležet na ochranných vrstvách. V papírnictví jsou k dostání například speciální bublinkové obálky určené pro drobné předměty. Pokud takový předmět vložíme do bublinkové obálky, vytvoříme z něj balík standardizovaných rozměrů. Komplikovanější je to v případě větších předmětů. Často se posílají různé „měkké“ zásilky, například oblečení nebo plyšová hračka. Ty jsou svými rozměry velmi různorodé, a proto se vyplatí vložit přepravované předměty do krabice. Pokud nebude mít výsledný balík tvar kvádru nebo válce, připravte se na poplatek za neskladnost. A připlatit si budete muset i v případě, že váš balík překročí stanovené rozměry. Různí dopravci (Česká pošta nebo soukromé firmy) mají stanovena vlastní kritéria pro maximální přípustné rozměry balíku. Přepravit objemnější předmět je sice možné také, ale pro přepravce to představuje práci navíc, kterou je zákazník nucen uhradit.

Při balení buďte důslední

Vložit předmět do krabice nestačí. Úředník za přepážkou váš balík přijme pouze v případě, že je krabice bezpečně zajištěna tak, aby se uvnitř uložený předmět nemohl z obalu uvolnit (v takovém případě hrozí nebezpečí, že při přepravě bude poškozen, případně sám poškodí ostatní přepravované zásilky). Krabici tedy zajistěte tak, aby se neotevřela (například provázkem), předmět lze obalit novinami nebo jiným ochranným materiálem (například bublinkovou fólií), nakonec jej přelepte izolepou nebo zajistěte jiným vhodným způsobem. Dobrá zpráva zní, že pokud nemáte k dispozici krabici, vše lze vyřešit na pobočce pošty. K prodeji zde za drobný poplatek obvykle bývají univerzální kartonové krabice různých velikostí.

A co hmotnost?

Stejně jako rozměry balíku, i jeho hmotnost je pochopitelně omezena stanovenými předpisy. Při posílání balíku vám bude naúčtována výsledná cena v závislosti právě na jeho hmotnosti. Různí přepravci a doručovatelé mají obvykle stanovené hmotnostní kategorie „od – do“. Například v případě České pošty se nejčastěji posílají balíky v kategorii do 2 kg. Neznamená to však, že nemůžete nechat přepravit třeba i desetinásobně těžší předmět. Jen počítejte s tím, že výsledná částka bude výrazně vyšší.
Nakonec ještě adresu

Jakmile je balík zabalený, nezapomeňte jej opatřit štítkem s adresou adresáta (pravý dolní roh) a odesílatele (levý horní roh). Štítek není nutné lepit, pokud je balík bílé nebo světlé barvy – pak lze obě adresy napsat tužkou či fixem přímo na zásilku.
Protože se nejedná o listovní zásilku se standardně stanovenou cenou, na balík se nelepí poštovní známka. Cena za doručení je místo toho uhrazena u přepážky poštovního úředníka.

Posílejte balík pohodlně přes Zaslat.cz. Vše vyzvedneme přímo u Vás doma!

Uložit odkaz do záložek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *