Zásilky z Číny a koronavirus (je to bezpečné?

Je možný přenos koronaviru z balíčku, který příjde z Číny, v případě, že by s ním manipuloval v Číně nakažený človek a balíček putuje do ČR? Nakupování na asijských e-shopech je velmi populární i mezi českými zákazníky díky příznivým cenám. Může ale balíček z Číny kvůli šířícímu se koronaviru ohrozit vaše zdraví

Může přijet koronavirus doporučeně do vlastních rukou? Lékaři odpovídají, že přenos koronaviru z balíčku možný není. Strach je podle nich zbytečný, virus nepřežije cestu letadlem nebo lodí. Virus je kapénková infekce, která se prokazatelně přenáší z člověka na člověka po úzkém, delším dobu trvajícím kontaktu a vzduchem. 

„Virus potřebuje určité podmínky pro přežití a i pokud se dostane na vzduch, na předměty, povrchy atd., tak není schopen přežit déle než několik hodin. Proto nakazit se můžete jenom vzdušným kapenkovým přenosem od nemocné osoby. To je taky důvod proč zatím Česká pošta nezavádí žádná opatření u balíčků z Číny či dalších rizikových destinací.“ uvádí MUDr. Zarina Karimová v online poradně www.ulekare.cz

Zásilky z Číny a riziko koronavirové infekce

Většina lékařů na internetu na dotazy, jeslti se může člověk nakazit koronavirem ze zásilek z Čínyreaguje, že nikoli, nebo že je riziko nákazy koronavirem minimální,“ uvádí také MUDr. Jana Moravcová z kliniky infekčních, parazitních a tropických nemocí z Nemocnice na Bulovce. Podle ní je přenos je možný jen aerosolem nebo čerstvě kontaminovanými předměty.

„Na běžných kartonových krabicích nemohou přežívat. Virus je velice citlivý na zaschnutí a jakmile zaschne, tak ztrácí svou virulenci,“ potvrzuje tuto hypotézu ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová. „

Jak se chová nový koronvirus, ale zatím nevíme přesně, protože výzkumy teprve probíhají. Obecně viry dokáží přežívat na povrchu v řádu hodin. Například virus chřipky mimo tělo svého hostitele přežívá asi dvacet čtyři hodin „U balíčku, který z Asie do Česka putuje lodí či letadlem i dlouh týdny, je tak šance na přežití viru minimální,“ dodává  ředitelka Hygienické stanice hl. m. Prahy.

I podle oficiálního vyjádření Ministerstva zdravotnictví a Světové zdravotnické organizace (WHO) je přenos viru prostřednictvím zásilky pocházející z Číny nepravděpodobný. Koronavirus, označovaný jako 2019-nCoV se přenáší z člověka na člověka při úzkém kontaktu trvajícím delší dobu. Jde o takzvanou kapénkovou infekci přenášenou vzduchem, která zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest. Inkubační doba je sice týden až čtrnáct dní. 

Toto však vyvrací nová lékařská analýza o chování koronaviru. Virus může přežít mimo hostitele, tedy na povrchu věcí až devět dní!!! podle nejnovější analýzy, o které informoval odborný magazín Journal of Hospital Infection,Proto je třeba předměty a povrchy, s nimiž byli v kontaktu nakažení, dezinfikovat přípravky s vysokým obsahem alkoholu, peroxidu vodíku nebo chlornanu sodného. Tyto látky patogen zabijí během minuty. 

„Přezkoumali jsme literaturu o všech dostupných informacích o perzistenci lidských a veterinárních koronaviry na neživých povrchech, jakož i o inaktivačních strategiích s biocidními přípravky používanými pro chemickou dezinfekci, např. ve zdravotnických zařízeních. Analýza 22 studií odhaluje, že lidské koronaviry, jako je koronaviry těžkého akutního respiračního syndromu (SARS), respirační syndrom Středního východu (MERS) nebo endemické lidské koronaviry (HCoV), mohou přetrvávat na neživých povrchech, jako je kov, sklo nebo plast, až do 9 dní, ale lze jej inaktivovat postupy povrchové dezinfekce pomocí 62–71% ethanolu, 0,5% peroxidu vodíku nebo 0,1% chlornanu sodného během 1 minuty. Jiná biocidní činidla, jako je 0,05–0,2% benzalkoniumchloridu nebo 0,02% chlorhexidin diglukonátu, jsou méně účinná. Protože pro SARS-CoV-2 nejsou k dispozici žádné specifické terapie, bude pro zastavení probíhajícího ohniska a pro kontrolu této nové infekční niti zásadní časné omezení a prevence dalšího šíření.“

Pokud chcete mít úplnou jistotu, můžete balíček  i jeho obsah vydesinfikovat sprejem, teprve pak otevřít, obal vyhodit a vydesinfikovat si ruce. Případně zboží na 24 hodin někam odložit. Vzhledem k tomu, že koronavirus může žít na různých površích po různou dobu, lidé by měli být obezřetní a hledět na svou bezpečnost i v případě příchozích balíčků.

„Například na mědi virus vydrží kolem čtyř hodin, na nerezové oceli a plastu 2-3 dny a na kartonu kolem 24 hodin. Po celou tu dobu se lze tedy virem nakazit,” cituje britský server Daily Mail lékaře Johna Torrese.

Případně můžete pro jistotu zvolit objednávku zboží odjinud.

Celní pošta v Praze za loňský rok evidovala přes 28 milionů balíků, zhruba čtyřicet procent z nich pocházelo právě z Číny, popisuje mluvčí Celního úřadu Praha Ruzyně Šárka Miškovská. Úřad v souvislosti s koronavirem žádná mimořádná opatření nepřijal, jeho zaměstnanci jsou přitom první lidé, kteří s poštovními zásilkami přijdou na české půdě do styku.

Česká pošta k tématu zásilek z Číny na svém webu uvádi:

Čína informovala o preventivních krocích a minimalizaci šíření koronaviru. Dle Světové zdravotnické organizace nepřežívají koronaviry na objektech a je tedy bezpečné přijímat poštovní zásilky z Číny, aniž by hrozil přenos. Přesto byla zavedena opatření k zajištění bezpečnosti zpracování pošty a poštovního personálu, včetně dezinfekce pošt, třídících center, přepravních vozidel apod.

Čínská pošta zajišťuje dezinfekci a doručení zásilek. Všechny čínské poštovní úřady, třídící centra a vozidla se prý pravidelně dezinfikují a u zaměstnanců sledují zdravotní stav. U všech příchozích zásilek bude Čína kontaktovat adresáta předem, aby zjistila předvolby doručení, aby nedošlo k osobnímu kontaktu. Očekávají se tedy zpoždění, ale zároveň nebude možné poskytnout písemný důkaz o doručení.

Dopad na reklamace/stížnosti

Vzhledem k tomu, že možnosti doručení je třeba domluvit předem s příjemcem, žádá čínská pošta ostatní provozovatele, aby o těchto možnostech informovali odesílatele včetně informace o písemných potvrzeních o doručení. Za těchto okolností není povinné poskytnutí o dodání pro doporučené, balíkové a EMS zásilky. Žadatelé, kteří do systému reklamací budou posílat stížnosti, jsou žádáni, aby tak učinili pouze jednou.

  •  

Zdroj: 

https://www.journalofhospitalinfection.com/article/S0195-6701(20)30046-3/abstract
https://www.dailymail.co.uk/news/article-8151813/Doctor-warns-coronavirus-live-cardboard-packages-24-hours.html
https://www.ceskaposta.cz/-/aktualni-informace-k-zasilkam-z-ciny-a-velke-britanie
https://www.mesec.cz/clanky/cinskych-zasilek-z-eshopu-se-nebojte-koronavirus-v-nich-byt-nemuze/
https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/dosle-balicky-pred-otevrenim-dezinfikujte-plati-to-i-pro-obaly-z-restaurace-radi-lekar-40318159
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3043201-koronavirus-doporucene-do-vlastnich-rukou-strach-z-cinskych-zasilek-je-zbytecny-virus
https://www.kurzy.cz/zpravy/528428-zasilky-z-ciny-a-koronavirus-muze-balik-skryvat-aktivni-koronavirus-nakaza-je-velmi/
https://www.cnews.cz/koronavirus-zasilky-cina-aliexpress
https://www.novinky.cz/zahranicni/koronavirus/clanek/cinske-e-shopy-posilaji-zasilky-do-celeho-sveta-koronaviru-navzdory-40315469
Uložit odkaz do záložek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *